Rozgrywki

Polecamy:

Magazyn Trenera

Partnerzy:


Konf. Med. sportowa w grach zespo³owych |

2011-03-21 13:54:51 - admin

Fundacja Edukacji Medycznej, Promocji Zdrowia, Sztuki i Kultury ARS MEDICA oraz Oddzia³ Warszawski Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej podjê³y inicjatywê organizowania corocznych interdyscyplinarnych konferencji naukowo-szkoleniowych – pod patronatem kwartalnika naukowego pt. „Medycyna Sportowa”. Tegoroczna edycja odbêdzie siê w dniach 1-2 lipca w warszawskim Centrum Olimpijskim.

 

Pierwszym tego typu przedsiêwziêciem bêdzie I Interdyscyplinarna Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. „Medycyna sportowa w grach zespo³owych”. Za³o¿eniem organizatorów jest, aby Konferencje by³y organizowane 1 raz w roku i obejmowa³y szeroko rozumian±, interdyscyplinarn± problematykê medycyny sportowej, ukierunkowan± ka¿dorazowo na specyfikê wybranej dyscypliny sportowej (lub grupy dyscyplin) lub wybrane zagadnienie medyczne (okre¶lona jednostka chorobowa, specyfika danego obra¿enia lub tp.), która by³aby prezentowana w aspekcie profilaktyki, diagnostyki, kompleksowego leczenia (zachowawczego i operacyjnego) i rehabilitacji.

 

Patronat nad konferencj± obj±³ m.in. Prezes Zwi±zku Pi³ki Rêcznej w Polsce Andrzej Kra¶nicki. – Mam nadziejê, ¿e konferencja spe³ni oczekiwania organizatorów i w istotny sposób przyczyni siê do poprawy opieki medycznej w sporcie wyczynowym, popularyzacji aktywno¶ci fizycznej oraz masowego uprawiania sportu jako wa¿nego czynnika profilaktyki zdrowotnej, a udzia³ w niej wezm± liczni przedstawiciele ¶rodowiska lekarskiego zwi±zanego ze sportem oraz trenerzy i nauczyciele wychowania fizycznego – podkre¶li³ sternik ZPRP.

 

Przewodni± ide± i za³o¿eniem Konferencji jest kompleksowa i mo¿liwie pe³na prezentacja wybranego zagadnienia w sposób naukowy, z ukierunkowaniem praktycznym.

 

Program naukowo-dydaktyczny (w za³±czeniu – na plakacie) obejmuje zagadnienia przydatne dla treningu sportowców „wysokowyczynowych”, ale tak¿e niezbêdne w sporcie dzieci i m³odzie¿y czy w treningu rekreacyjnym. Odpowiednio dawkowana aktywno¶æ fizyczna, w ka¿dym wieku i na ka¿dym etapie rozwoju cz³owieka, to najtañszy i najprostszy ¶rodek zwiêkszaj±cy wszechstronne mo¿liwo¶ci adaptacyjne i odporno¶ciowe ustroju. W dalszym ci±gu jednak ¶wiadomo¶æ roli, jak± mo¿e odegraæ aktywno¶æ ruchowa w utrzymaniu zdrowia, prewencji rozlicznych chorób i skutecznym ich leczeniu, nie jest powszechna i nale¿ycie doceniana ani przez lekarzy (specjalistów, lekarzy pierwszego kontaktu) i pozosta³ych pracowników s³u¿by zdrowia, urzêdników pañstwowych decyduj±cych o przydziale ¶rodków na rozwój i popularyzacjê tego elementu promocji zdrowia, ani przez spo³eczeñstwo – czyli nas wszystkich – potencjalnych pacjentów.

 

Z pe³n± ¶wiadomo¶ci± i naciskiem mo¿na w tym miejscu stwierdziæ, ¿e zapadalno¶æ na choroby cywilizacyjne, ich przebieg i statystyka ¶miertelno¶ci pozostaj± od lat w ¶cis³ej korelacji z uderzaj±co niskim poziomem aktywno¶ci fizycznej polskiego spo³eczeñstwa!

 

Medycyna sportowa, zwana równie¿ medycyn± aktywno¶ci ruchowej, jest interdyscyplinarn± dziedzin± wiedzy lekarskiej wykorzystuj±c± osi±gniêcia antropologii, biologii, biochemii, fizjologii i teorii treningu sportowego oraz takich dyscyplin klinicznych jak: ortopedia, traumatologia, pediatria, choroby wewnêtrzne, kardiologia i in. Podstawowym celem medycyny sportowej jest ochrona zdrowia osób bior±cych udzia³ w aktywno¶ci fizycznej, pocz±wszy od zajêæ wychowania fizycznego do sportu wyczynowego, od rekreacji do treningu zdrowotnego i od profilaktyki chorób do ich leczenia i rehabilitacji. Medycyna sportowa zajmuje siê cz³owiekiem aktywnym ruchowo w zdrowiu i chorobie, we wszystkich okresach jego ¿ycia. W odró¿nieniu od innych dyscyplin medycznych, medycyna sportowa obejmuje ca³o¶æ procesów fizjologicznych i patologicznych, jakie dokonuj± siê w organizmie pod wp³ywem aktywno¶ci fizycznej lub jej braku, we wszystkich uk³adach i narz±dach.

 

W celu upowszechnienia wyników i wniosków wypracowanych podczas Konferencji, przygotowane bêd± zbiorcze wydania materia³ów konferencyjnych i pokonferencyjnych (m.in. okoliczno¶ciowe wydanie czasopisma „Medycyna Sportowa”), które otrzymaj± uczestnicy Konferencji i zaproszeni go¶cie, a tak¿e zostan± one rozes³ane do wybranych instytucji, organizacji, stowarzyszeñ itp. w ¶rodowisku sportowym i medycznym.

    © Pomorski Wojewódzki Zwi±zek Pi³ki Rêcznej - PWZPR - PomorskiWZPR.pl