Zgodnie z obowiązującym obecnie porządkiem prawnym osoby ubiegające się o licencję trenera piłki ręcznej kategorii C, powinny posiadać następujące kwalifikacje:
1. legitymację instruktora piłki ręcznej, otrzymaną do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, tzw. ustawy deregulacyjnej, potwierdzone stosownym dokumentem;
2. dyplom trenera piłki ręcznej II klasy, I klasy lub klasy mistrzowskiej, uzyskany na podstawie przepisów obowiązujących do 23 sierpnia 2013r.
3. dyplom lub zaświadczenie o uzyskaniu tytułu instruktora lub trenera piłki ręcznej w ramach kursu organizowanego przez ZPRP lub podmioty przez Związek upoważnione (w latach 2014-2015).
Jeśli wnioskujący o wydanie licencji nie uzyskał uprawnień instruktora lub trenera piłki ręcznej przed wejściem w życie ustawy deregulacyjnej i nie uczestniczył w kursie podnoszącym kwalifikacje po tym terminie, to oznacza, że nie zdobył uprawnień szkoleniowych w piłce ręcznej.
W związku z powyższym nie został spełniony warunek ustawowy, o którym mowa powyżej, a wydanie licencji trenerskiej będzie jednoznacznym naruszeniem prawa powszechnie obowiązującego.
Zgodnie ze znowelizowanym (Uchwała Zarządu ZPRP z dnia 29.06.2015 r.) Regulaminem wydawania licencji trenerskich ZPRP:
a)
osoby wnioskujące o wydanie licencji mają obowiązek składania informacji z Krajowego Rejestru Karnego, że wnioskodawca nie został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne, wyszczególnione w art. 41 ust. 3 pkt 4 ustawy o sporcie;
b)
osoby wnioskujące o przedłużenie licencji mają obowiązek złożenia oświadczenia iż, nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne, wyszczególnione w art. 41 ust. 3 pkt 4 ustawy o sporcie.
Dorota Liese-Romanowska
koordynator ZPRP ds. organizacji szkolenia młodzieży
Związek Piłki Ręcznej w Polsce
ul. Puławska 300; 02-819 Warszawa
tel/fax.: +48 (22) 892 90 11 wew: 107; tel: 665 430 057