Upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, wsparcie klubów sportowych i samorządów w działalności sportowej – to główne cele programu. Do podziału jest w tym roku 66.5 mln. Operatorem krajowym Rządowego Programu KLUB — edycja 2022 jest Krajowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych (LZS).
Więcej informacji o programie można uzyskać na stronie programu: https://rzadowyprogramklub.pl/ przez którą można złożyć także swój wniosek.
Aby uniknąć najczęstszych błędów formalnych powodujących odrzucenie wniosku warto zapoznać się z ich listą:
W ubiegłym roku dofinansowanie z tego programu otrzymało ponad 5100 klubów. Niestety odrzuconych wniosków było aż 1706! Przypominamy, że w Programie „KLUB” można odrzucić wniosek tylko ze względów formalnych, czyli niewłaściwego wypełnienia go. Poniżej przedstawiamy 10 najczęściej popełnianych uchybień formalnych, z powodów których wniosek został odrzucony. Przeglądajcie każdą kartkę dołączanych dokumentów i uważnie sprawdzajcie dane wpisywane do wniosku. Wiemy, że są to dla Was ważne pieniądze. Powodzenia!!!
Najczęściej popełniane błędy wnioskodawców:
-
Brak danych: imion, nazwisk i funkcji osób wchodzących w skład zarządu na zaświadczeniu sporządzonym na podstawie ewidencji właściwej dla formy organizacyjnej wnioskodawcy (brak możliwości weryfikacji osób upoważnionych do reprezentacji klubu).
-
Brak nazwiska drugiej osoby upoważnionej do reprezentowania wnioskodawcy, składania oświadczeń woli i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych (zgodnie z zapisem w statucie).
-
Brak dodatkowej informacji o kwocie otrzymanych dotacji ze środków publicznych w ostatnim roku obrachunkowym. Często kwota podana w sprawozdaniu finansowym różni się od tej podanej we wniosku.
-
Brak sprawozdania finansowego w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Według ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe jednostki składa się z: bilansu, rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. CIT-8 nie jest sprawozdaniem finansowym.
-
Brak upoważnienia dla osób uprawnionych do reprezentowania.
-
Wniosku nie mogą składać związki stowarzyszeń, tylko kluby sportowe działając w formie stowarzyszenia, a zajęcia sportowe muszą być prowadzone tylko dla dzieci i młodzieży do lat 18.
-
Brak statutu wnioskodawcy (załączonego w formie skanu) — statut musi być załączony w całości, ni tylko jego pierwsza strona.
-
Brak odpowiedniej liczby trenerów, zgodnie z Programem w klubie jednosekcyjnym i przeznaczeniu całości dofinansowania na prowadzenie szkolenia sportowego wymagane jest dwóch lub więcej szkoleniowców.
-
Niespójność daty i liczby uczestników zadania pomiędzy programem zadania a zakresem dofinansowania — zakres rzeczowy zadania.
-
Brak potwierdzenia daty rejestracji klubu w zaświadczeniach wydawanych przez starostwa powiatowe.
-
-
autor Pomorskie Zrzeszenie LZS